Kultura
Růžový olej = nejluxusnější kus kosmetiky ve vaší koupelně

Růžový olej = nejluxusnější kus kosmetiky ve vaší koupelně

Růže je pro svou krásu, nádhernou vůni a příznivé účinky na lidské tělo nazývaná královnou mezi květinami. Růžový olej má všestranné využití. Používá se nejen na péči o pokožku těla, ale i obličeje, také jako olej do koupele, na masírování a aromaterapii. Růžový olej má regenerující a omlazující účinky na pokožku, je vhodný zejména na péči o suchou a zralejší pleť. 

růžový olej
Roh Al Ward obsahujíci růžový olej

Růžový olej a výroba 

Proces výroby kvalitního růžového oleje trvá několik týdnů. Vyrábí se metodou postupného macerování, kdy jsou poupátka růže naložené v za studeno lisovaném bio arganovém nebo jojobovém oleji. Během macerace se tak do oleje dostávají a vstřebávají účinné látky růže a také její typická vůně. Výsledným produktem macerace je tzv. růžová voda. Dalším krokem ve výrobě je destilace růžové vody vodní párou, aby se oddělily tekutiny od sebe a byl izolován čistý růžový olej. K výrobě se používá zejména korunních plátků dvou druhů růží: růže damašské, pěstované zejména v Bulharsku, a růže stolisté, která se pěstuje zejména v jižní Francii. Květy růže musí být velmi šetrně sklizeny hned časně ráno, výhradně ručně, aby si zachovaly své účinky a slunce z nich nevytahalo aromatické silice, velmi důležité pro výrobu oleje. 

růžový olej
Madona s růžovým olejem

Péče o pleť s růžovým olejem 

Jak se doporučuje používat tenhle olej? Mnoho blogerek jako svou “skincare routine” doporučuje postupovat následovně: Odličte se pomocí micelární vody. Odlíčený obličej omyjte čistou vodou, abyste smyli zbytky micelární vody. Jemně vysušte pokožku ručníkem na obličej, aby však nebyla zcela vysušena. Do navlhčené pokožky jemně vmasírujte pár kapek růžového oleje. 

Věděli jste, že …? 

Růžový olej patří mezi nejluxusnější a nejdražší kosmetické a farmaceutické suroviny. Nejen proto, že obsahuje přes 300 účinných chemických látek, ale také pro to, že je  k jeho výrobě potřeba velké množství okvětních lístků růží. Z 3 tun růžových poupátek a okvětních lístků je vyroben pouze přibližně 1 kilogram růžového oleje.