Plynové pistole na vlastní sebeobranu
Do kategorie obranných zbraní určitě patří plynové pistole. Jsou to zbraně určené v první řadě na sebeobranu v případě, že na vás zaútočí člověk nebo několik lidí, ale i útočícím zvířatům. Možná jste nevěděli, ale také se velmi často používají na startovní střelbu pro rozhodčí nebo na vystřelování pyrotechniky, např. světlic. Plynové pistole, co se vzhledu týče, jsou téměř k nerozeznání od skutečných ostrých zbraní. Jsou věrnými replikami ostrých zbraní, jen s menší úpravou hlavně (navaření přepážky), která znemožní vkládat do zbraní ostré střelivo. Na trhu je k dostání s kalibrem 6,8 a 9 mm a koupíte ji bez toho, abyste si museli vyřizovat zbrojní průkaz. Jedinou podmínkou je platný občanský průkaz a věk nad 18 let.
Jak fungují plynové pistole?
Plynové pistole fungují na principu stlačeného plynu. Efekt výstřelu přichází, když se tento plyn uvolní ze zásobníku stisknutím spouště. V náboji však není klasická střela, ale jen plynová složka. Do plynových pistolí můžeme dávat různé náplně, např. s obsahem slzotvorných plynů nebo náboje obsahující tzv. technické koření (Nonivamid). Tyto nazýváme obranné náboje. Kromě nich se používá i poplašné střelivo, které je typické světelnými nebo zvukovými efekty, a to slouží hlavně na vystřelování světlic a startovací střelbu. Tyto plynové zbraně nabijete poloautomaty, čili po každém výstřelu musíte zasunout nový náboj.
Jak se bránit s plynovými pistolemi?
Plynové pistole mohou mít různé využití – někdy nám pomůže už jen to, že odstrašíte útočníka tím, že vidí jako držíte v rukou střelnou zbraň. Věříme, že mu nebude všechno jedno, protože některé plynové pistole byste opravdu nerozeznali od ostré střelné zbraně. I takový výstřel z plynové zbraně je docela účinný. Ubráníte se i na vzdálenost 3 – 5 m, např. v případě rozjetého útočícího zvířete. Držte se ale pár zásad – ta první je, že nikdy nestřílejte proti větru a ta druhá – střílejte minimálně 50 cm od vlastní, ale i od obličeje útočníka.